Witamina D

Witamina D reguluje w ustroju gospodarkę wapniowo-fosforową i wpływa na normalne uwapnienie kości i zębów. Witamina D ma w związku z tym największe znaczenie dla małych dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Jej znaczenie jest bardzo duże w czasie całego okresu trwania procesów kostnienia i rozwoju. WitaminęD otrzymuje ustrój z produktów bogatych w ten składnik lub przez uczynnienie jej w skórze po naświetlaniu promieniami pozafioletowymi. Najlepszymi źródłami witaminy D jest tran rybi, śledzie, sardynki, jaja, masło.

Niedobór lub brak witaminy D u niemowląt lub małych dzieci powoduje powstanie choroby, zwanej krzywicą. Jeżeli niedobory tej witaminy występują u dzieci starszych lub u osób dorosłych dochodzi do odwapnienia kości.

Jednym z ważnych wskazań profilaktycznych przeciwkrzywicznych jest przebywanie dzieci na słońcu i świeżym powietrzu we wszystkich porach roku. W okresie letnim bez okrycia. Naświetlanie lampą kwarcową posiada analogiczne znaczenie zapobiegawcze i może być stosowane w tych porach roku, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze.

Składniki mineralne występujące w organizmie ludzkim spełniają rolę budulcową lub regulującą. Do najważniejszych zaliczamy : wapń, fosfor, żelazo, sód, chlor, potas i inne.

Niektóre składniki spotykane są w bardzo małych ilościach tzw. śladowych. Nazywamy je często mikroelementami. Do mikroelementów spotykanych w organizmie należą: jod, miedź, cynk, kobalt, fluor i inne. Wszystkich składników mineralnych w ustroju człowieka dorosłego jest około 3,3 kg, to jest około.4% ciężaru ciała. Największe znaczenie szczególnie dla dzieci mają sole wapnia i fosforu oraz sole żelaza.

Comments are closed.